אבחון וטיפול בילדים בגיל הגן

טיפול בילדים בגיל הגן הוא חשוב ויעיל. אבחון פסיכולוגי בגיל הרך חשוב מאחר וברוב המקרים, אבחון וטיפול נכון ישפיעו משמעותית על מהלך ההתפתחות של הילד. במקרים רבים, ככל שהטיפול מוקדם יותר, הוא יעיל יותר. בגיל זה קיימת עדיין מידה רבה של גמישות ותהליכי הבשלה של המוח. לעתים קרובות באבחון פסיכולוגי בגיל זה מתגלה כי הילד אינו סתם "קשה" או "מניפולטיבי" אלא סובל מקשיים אמיתיים ביכולת לוויסות עצמי, נפשי, רגשי, קשבי וגופני. לעתים מתגלים קשיים בוויסות הטמפרמנט, בוויסות החושי, במוטוריקה ובשיווי המשקל, בהתפתחות היכולת השפתית, בקשב ובריכוז, ואלו ניתנים לאבחון וטיפול יעיל בגיל הרך. בגיל מאוחר יותר קשה יותר לטפל בקשיים אלו. ללא טיפול, הקושי עשוי לגרום לקשיים נלווים בזוגיות ובמשפחה.

לעתים נסיבות חיים יוצרות קושי בקשר הורה ילד. הילד מגיב לכך בבעיות התנהגות. לעתים אחד ההורים חווה קושי רגשי בהיריון של הילד, בלידה ולאחריה, וחווה משבר נפשי, אבדן של החופש האישי, אבדן של תקופה מיטיבה בזוגיות, אבדן של בן משפחה או של מקום עבודה, תשישות, חרדה ודיכאון אחרי לידה. מצבים אלו פוגעים בקשר הורה ילד ("התקשרות"). אם נושא זה אינו מטופל, הוא עשוי לגרור קשיים של שנים ולהשפיע על הפסיכולוגיה, ההתנהגות וההתפתחות של הילד. הילד עשוי להביע מרדנות, מצבי רוח, צעקות ובכי, שתלטנות, בדיקת גבולות, חרדות, תוקפנות והתקפי זעם. תופעות נפוצות נוספות הן בעיות  אכילה ושינה, קושי להיגמל מחיתולים ביום ובלילה, קשיים חברתיים בגן ובבית, התבודדות או היצמדות.

הטיפול בילד או ילדה בגיל הגן מתחיל באבחון הכולל פגישה עם ההורים והילד. להורים מוצעת אבחנה ודרכי טיפול. נערך עם ההורים תכנון משותף של הטיפול ומטרותיו. בהתאם לתוצאות האבחון, מחליטים על דרך הטיפול: פגישות משותפות של הילד וההורים, פגישות עם הילד או הדרכת הורים. טיפולך הורה-ילד יעיל ומקובל מאוד בגיל זה. הטיפול מחזק את הקשר הורה ילד ואת ההבנה ההדדית של ההורה את הילד והילד את ההורה תוך שיפור התקשורת והיכולת הדדית ליהנות, לשחק, להציב גבולות, להביע רצונות ולשמר תקשורת טובה. בפגישה של הדרכת הורים חושבים יחד על מצבים מורכבים עם הילד בבית או בגן ועל דרכי התמודדות יעילות לתמיכה בילד ובהתפתחותו ובמשפחה כולה. הטיפול בילד נעשה במידה רבה באמצעות משחק, יצירה ושיחה, כדרך להתחבר לילד, לעולמו הפנימי ולאפשר לו ביטוי שלא רק דרך מילים. לפסיכולוגית של ילדים ישנו ידע רב אודות עולמם של ילדים בגיל זה: בעיות התפתחותיות – קוגנטיביות, נוירולוגיות, גופניות, רגשיות, חברתיות, עולם הפנטזיות, הצרכים ההתפתחותיים והנפשיים, סוגי הפחדים והחרדות, התסכולים והמשאלות, הגורמים המסייעים והגורמים המפריעים להתפתחות. פסיכולוגית ילדים עשויה להבין התנהגויות של ילד כצורת תקשורת של עולמו הנפשי ושל צרכיו. חשיבה משותפת של הפסיכולוגית וההורים עוזרת למצוא פתרונות יצירתיים לקשיי הילד כדי לטפל בקשייו ולקדם אותו.