גורמים לדיכאון

מהם הגורמים לדיכאון ?

תיאוריות רבות נכתבו על דיכאון. נראה כי אירועים רבים עשויים להגביר את הסיכון שלנו לפגוש אותו. אתאר כמה מהן כאן, העשויות להתרחש בינקות, בילדות ובבגרות. איתור והבנת הסיבות לדיכאון עשוי לעזור במציאת סוג הטיפול המתאים. גם אם מדובר באירועים שהתרחשו וכבר לא ניתן לשנותם – ניתן בהחלט לשנות את צורת ההתמודדות עמם, למנוע פגיעות נוספות, לגייס כוחות ותמיכה כדי ליצור תיקון וחוויות מפצות.

גנטיקה –  מחקרים מראים כי הפגיעות לדיכאון עשוייה להיות תופעה עם הפשעות גנטיות.

חסך מתמשך בחוויות מספקות ומהנות –ביטחון, מגע, אהבה, הנאה, התפתחות. הזנחה מתמשכת של הצרכים הבסיסיים שלנו, כילדים או כבוגרים.

טראומה – טנה כגדולה עשויה לפגוע במערכת הנפשית ולגרום לדיכאון.

"חוסר אונים נרכש" – דיכוי מתמשך של היכולת להגיב, להתבטא, להתנגד ולפעול . כאשר אדם נתקל בחוסר אפשרות לפעול למרות ניסיונותיו הוא עשוי לשקוע בייאוש, אדישות ודיכאון. הדיכוי עשוי להיות ממקור חיצוני או פנימי. דיכוי ממקור חיצוני – כאשר אנשים אחרים, ציוויים חברתיים או כוחות אחרים בטבע מונעים מאתנו לפעול כראות ענינו.  דיכוי ממקור פנימי – כאשר פחד, בושה, אמונות מגבילות ומיעוט של כוחות נפשיים או פיזיים מונעים מאתנו לפעול כראות עינינו.

שינוי ואבדן – איבוד המוכר, פרידה מן המצב הקודם. אבדן של אדם יקר או בעל חיים אהוב; אבדן של מקום עבודה או מקום מגורים; לידה; אבדן של סטטוס חברתי, כלכלי ומשפחתי; אבדן של אמונה, פנטסיה או תפיסת עולם; אבדן של יכולת גופנית או מוחית ואבדנים אחרים – עשוים להותיר את האדם מרוקן ומדוכא.

פגיעה מתמשכת ומתח נפשי – תקופה ארוכה של פגיעה מתמשכת ועקבית באיכות החיים.

אבל – דיכאון  עשוי להוות תקופה טבעית של אבל, התאבלות על דבר מה שהיה, או שיכול היה להיות ואיננו. יתכן וזו תקופה בה מתרחש תהליך טבעי ובונה, של פרידה כואבת מהישן, וכך גם פינוי מקום לחדש.

מצב בריאותי לקוי  – מחלה, נכות – של האדם או של קרוב משפחה.

מצב נפשי לקוי – הפרעות נפשיות הגורמות למצוקה – של האדם או של קרוב משפחה.

אבטלה, היעדר עשייה משמעותית ומטרה – תקופה מתמשכת ללא עשייה המעניקה לאדם תחושת משמעות, שייכות, ביטוי וערך עלולה לגרום לשקיעה תלולה למצב רוח ירוד.

אורח חיים לקוי  – חוסר בשעות שינה, תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית, התמכרויות, חסרים תזונתיים וליקוי בתפקוד הנוירולוגי או ההורמונאלי.