פוסט טראומה PTSD – טיפול

טיפול בטראומה כולל מספר מרכיבים מקבילים:

ביסוס ביטחון ואמון. בעקבות טראומה, הביטחון העצמי מתערער. האמון באחרים מוטל גם הוא בספק. בטיפול שואפים להחזרת תחושת הביטחון, האמון והשליטה של האדם בעצמו, בגופו, בתפקודו; באחרים, בעולם, ביחסים.

שליטה בחרדה. בתגובה פוסט טראומטית, חלה עליה ברמת החרדה והיא נחווית כמציפה ומשתקת. בטיפול לומדים לשלוט בחרדה, במתח ובכאב הנפשי, להרגיע ולווסת את התגובות הרגשיות והגופניות המציפות.

מנגנוני הגנה. בטראומה חל שיבוש בפעולת מנגנוני ההגנה הנפשיים, והשימוש בהם אינו יעיל.  מנגנוני הגנה של הדחקה, פיצול (דיסוציאציה), הכחשה, ובידוד רגשי  מרחיקים את הזיכרונות והרגשות הטראומטיים מהתודעה בעוד אותם זיכרונות לא קרואים חוזרים שוב ושוב באופן לא נשלט בדרכים שונות וטורדניות. בטיפול בטראומה משחזרים את הטראומה בצורה הדרגתית ומושכלת על מנת להגביר את היכולת לחוות באופן מודע ונשלט את המאפיינים של האירוע הטראומטי, לעבד ולהבין את הרגשות, האמונות והדפוסים שהתעוררו באירוע הטראומטי ובעקבותיו באופן רצוני. לומדים להכיר את פעולתם החזקה, המקהה והמבלבלת של מנגנוני ההגנה ולומדים לווסתם. לעתים לומדים להכיר מנגנוני הגנה אחרים ולהגביר את השימוש בהם.

חזרה לתפקוד בחיי היומיום. טראומה גורמת לפגיעה בתפקוד, לנסיגה מעבודה, להימנעות מקשרים קרובים, לבושה, לדיכאון, להתקפי זעם, לאבדן כוחות ומוטיבציה. בטיפול בטראומה חלק מהעבודה היא לשאוף להחזיר ולחדש את היכולת לתפקד – השתתפות פעילה ומפרה בקשרים חברתיים, משפחתיים ואינטימיים, הגשמה עצמית מקצועית, הקפדה על הבריאות הפיזית, על התפתחות אישית וכד'.

חזרה אל הגוף. בעקבות טראומה חלק מהתפקודים הגופניים נפגעים: מערכות הגוף פועלות במצב של עוררות יתר, הבאה לידי ביטוי בין השאר בשרירים קפוצים, נשימה קפואה, שטחית וקפואה. במנגנון של משוב חוזר, המוח מפרש את הכיווץ הגופני כמעיד על מצב חרום וסכנה. תחושת השליטה וההיכרות עם הגוף משתנה, אזורי גוף נחווים כרדומים או לא מחוברים ואחרים כמתוחים או מכאיבים. בטיפול בטראומה דרך נשימה מעגלית מחזירים את תשומת הלב באופן מכבד אל הגוף ואל אותותיו, מחזירים את תחושת השייכות אל הגוף, לומדים להשתמש בגוף כדי לחוות ביטחון, רגיעה והנאה.